یافتن شواهد وقوع توفان عظیم در خلیج فارس و احتمال انتساب آن به توفان نوح

رییس سازمان زمین شناسی از یافتن شواهدی بر وقوع یک توفان عظیم در خلیج فارس اطلاع داد و گفت: بر اساس شواهد احتمالا این توفان، توفان نوح بوده است.

یافتن شواهد وقوع توفان عظیم در خلیج فارس و احتمال انتساب آن به توفان نوح

به گزارش خبرنگار خبرنگاران دکتر راضیه لک در نشست خبری امروز، مطالعات رسوب شناسی دیرینه شناسی را از حوزه های تحقیقاتی این سازمان نام برد و افزود: برای این منظور اقدام به مغزه گیری در بوشهر و بندر شهید رجایی نزدیکی بندر عباس در عمق های 10 و 15 متری کردیم.

وی افزود: با توجه به نرخ رسوب گذاری توانستیم 10 هزار سال در بندر عباس و 15 هزار سال در بوشهر را مغزه گیری کنیم و گذشته ای که بر خلیج فارس اتفاق افتاده است را مطالعه کنیم.

این محقق از مشاهده قطعه بزرگی در میان رسوبات ریز دانه گلی در این مغزه ها اطلاع داد و یادآور شد: در نقطه از مغزه خلیج فارس و همین نقطه در مغزه بوشهر به قطعه بزرگی از رسوبات نا بر جا برخورد کردیم.

لک، قطعه نا بر جای را قطعه ای دانست که دانه های آن از محل دیگری به منطقه دیگر برده گردیده است، گفت: این قطعه رسوبی در هر دو منطقه مورد مطالعه، مشاهده شد؛ از این رو لایه بالا و پایین این دو قطعه برای انجام مطالعات سن سنجی به آزمایشگاه رادیو کربن لهستان ارسال شد.

رییس سازمان زمین شناسی با تاکید بر اینکه دقت سن سنجی این آزمایشگاه به اضافه- منهای 30 سال است، ادامه داد: با آزمایشات AMS که دقیق ترین روش سن سنجی کنونی دنیا است، سن این قطعات نا بر جا 6 هزار و 800 سال تخمین زده گردیده است که در این زمان توفان عظیمی در این مناطق اتفاق افتاده و این رسوبات را از جای دیگر وارد خلیج فارس نموده است.

وی افزود: زمانی که یافته های این مطالعه در کنفرانس بین المللی زمین شناسی دریایی در گوا هند ارائه شد، یکی از محققان زمین شناسی دریایی که مطالعه وی بر روی توفان های دریایی متمرکز است، احتمال داد این قطعه مربوط به توفان نوح باشد.

لک با بیان اینکه ما اطلاعی از زمان رخداد توفان نوح نداریم، یادآور شد؛ از این رو این داده را با یک علامت سوال به توفان نوح نسبت دادیم ولی در این باره اطمینان نداریم.

این محقق ادامه داد: ولی بر اساس داده های این تحقیق یقین داریم که در 6 هزار و 800 سال قبل در خلیج فارس توفان عظیمی اتفاق افتاده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یافتن شواهد وقوع توفان عظیم در خلیج فارس و احتمال انتساب آن به توفان نوح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافتن شواهد وقوع توفان عظیم در خلیج فارس و احتمال انتساب آن به توفان نوح"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید