احیای جاده ابریشم در ایران با تبدیل اقامتگاه های کهن به هتل

به گزارش وبلاگ رضا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اجلاس تمدن های کهن باید به افزایش سطح فرهنگی و گردشگری میان کشورهای عضو یاری کند. مردمان این کشورها باید شناخت خوبی از فرهنگ های یکدیگر داشته باشند؛ البته هنوز این گونه نیست و دولت ها باید برای افزایش این شناخت یاری نمایند.

احیای جاده ابریشم در ایران با تبدیل اقامتگاه های کهن به هتل

به گزارش وبلاگ رضا، دکتر علی اصغر مونسان که برای شرکت در اجلاس تمدن های کهن به چین سفر نموده بود در گفت وگو با نشریه گلوبال تایمز گفت: ایران و چین جزو تمدن های کهن هستند و خوشبختانه از دیرباز همواره روابط بسیار خوبی بین این دو کشور وجود داشته و دارد. در بخش روابط فرهنگی و تجاری مشترکات فرهنگی زیادی داریم به طوری که تنها موضوع تاریخ و تمدن می تواند موضوع بسیار خوبی برای گسترش گردشگری میان ایران و چین باشد.

او اضافه کرد: ایرانی ها به تمدن چین علاقه مند هستند و به چین سفر می نمایند. کشورمان ظرفیت بی نظیر خوبی دارد به طوری که ما حدود یک میلیون سایت تاریخی و بیش از 600 موزه فعال در کشور داریم. موزه های ایران به واسطه تاریخ کهن کشورمان بسیار غنی هستند، اشیایی با تاریخ بیش از 10 هزار سال داریم و علاوه بر آن بناهای تاریخی متعددی وجود دارد که می تواند مورد علاقه گردشگران چینی باشد.

دکتر مونسان توضیح داد: حوزه فرهنگ ایران دارای اقوام گوناگون با فرهنگ، آداب ورسوم و غذاهای متنوع است، تمامی این موضوعات می تواند مورد علاقه گردشگران چینی باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان درباره جاده ابریشم گفت: همان طور که می دانید هر دو بخش شمالی و جنوبی این جاده از کشور ایران عبور نموده است به طوری که گردشگران و تجار زیادی جهت جاده ابریشم را از آسیا برای سفر به اروپا انتخاب می کردند. شادمان هستم رئیس جمهوری چین این ابتکار جالب را انجام داده است و پروژه کمربندی را برای احیای این جاده اجرا می نماید.

تبدیل اقامتگاه های جهت جاده ابریشم به هتل

او اضافه کرد: ما هم در ایران برای احیای جاده ابریشم کوشش می کنیم و برنامه های خود را برای تحقق آن آغاز کردیم. اقامتگاه های قدیمی بسیاری در جهت این جاده قرار داشتند و تجار برای استراحت از آن استفاده می کردند، ما آن ها را مرمت و برای اقامت گردشگران جدید به هتل تبدیل کردیم و به زودی پرونده این آثار را برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال می کنیم.

دکتر مونسان اظهار کرد: 35هزار اثر تاریخی ایران در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است، نگهداری و مرمت این آثار را ما انجام می دهیم. قانون ایران از این موضوع به شدت حمایت و حفاظت می نماید، بنابراین تجربه بسیار خوبی در این حوزه داریم و کارهای مشترک زیادی را می توانیم با کشورهای حوزه تمدن های کهن انجام دهیم این موضوع می تواند یک موضوع جدید بین کشور ایران و چین باشد.

اعلام آمادگی ایران برای مرمت و کاوش های مشترک با کشور چین

او اضافه کرد: این دو کشور می توانند کاوش و مرمت های مشترکی با هم انجام دهند و تجربیات خود را در این زمینه منتقل نمایند ما اعلام آمادگی می کنیم. همچنین تجربه های جدیدی در زمینه تبدیل بناهای تاریخی زیر سطح یک به اقامتگاه های گردشگران داریم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به وجود آثار فاخر فرهنگی تاریخی در ایران، توضیح داد: از کشورهای مختلف درخواست هایی را برای برگزاری نمایشگاه های موزه ای مشترک داشتیم به طوری که سال گذشته موزه لوور در ایران و به شکل متقابل موزه ملی ایران در فرانسه برنامه هایی را اجرا کردند. همچنین با کشورهای فرانسه، هلند، ارمنستان، کره جنوبی و حتی چین نمایشگاه های مشترکی نیز برگزار کردیم که با استقبال زیادی روبرو شد، این مورد می تواند یک موضوع کاری مشترک بین ایران و چین باشد.

ایران و چین می توانند بازارهای بزرگ گردشگری تشکیل دهند

دکتر مونسان بیان نمود: بازار گردشگری چین با 150میلیون و بازار ایران با 8 میلیون گردشگر بازار بزرگی است و این دو کشور می توانند بازار مشترک خوبی را تشکیل دهند. ایران و چین در موضوع بناهای تاریخی و موزه ها فرصت های خوبی در اختیار دارند تا این بازار را بتوانند گسترش دهند.

او اضافه کرد: ایران دارای تنوع آب و هوایی بسیاری است، اکنون در شمال غرب ایران دمای هوا به 15 درجه زیر صفر و در جنوب ایران دما به 30 درجه می رسد یعنی بین شمال و جنوب آن اختلاف دمای 45 درجه ای وجود دارد. شما در بعضی از نقاط کشور می توانید اسکی روی برف و در خلیج فارس اسکی روی آب انجام دهید و هم به کویر سفر و از گرمای زیاد آن تعجب کنید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: در شمال ایران دریا و جنگل و در جنوب ایران هم دریا و کویر داریم و با تنوع فرهنگی، آداب ورسوم و غذاهای سنتی مختلف روبرو بوده و شاهد میزبانی و میهمان نوازی گرم ایرانی ها هستیم.

ایران مقصد ارزانی برای سفر گردشگران خارجی است

دکتر مونسان با اشاره به اینکه بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران مقصد ارزانی برای سفر گردشگران خارجی است، اضافه کرد: در سال گذشته ایران به عنوان دومین کشور به لحاظ رشد گردشگر در جهان معرفی شده است، گردشگری فرهنگی، تاریخی، اکو توریسم، سلامت و درمانی بسیار می تواند برای گردشگران چینی مناسب باشد. پزشکان متخصص و متبحر زیادی داریم که عمل های بسیار پیشرفته زیادی مانند پیوند اعضا، قلب، کبد، ناباروری و عمل زیبایی به ویژه برای خانم ها انجام می دهند که بسیار ارزان و رقابتی است.

او توضیح داد: با توجه به ارزان بودن سفر به ایران بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری، گردشگران چینی می توانند هم برای گردش و تفریح و هم برای کارهای درمانی خود به کشورمان سفر نمایند و از آب های معدنی بسیار خوب آن بهره مند شوند. کشورمان در مناطق برفی آب های معدنی گرم و در مناطق کویری، آب های معدنی سرد دارد.

ایران جزو 3 کشور برتر حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی جهانست

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به وجود 400 هنر سنتی در ایران گفت: ما در کنار کشورهای چین و هند جزو سه کشور برتر حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی جهان هستیم. همچنین از نظر ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی رتبه اول را در جهان داریم، در گذشته چین این رتبه را به خود اختصاص داده بود. البته صادرات چین در این حوزه بیشتر از ایران است.

او اضافه کرد: موضوع احیا و آموزش هنرهای سنتی به جوانان را به طور جدی پیگیری کردیم، همچنین حمایت های مادی زیادی دولت از هنرمندان صنایع دستی کشورمان می نماید به طوری که موجب اشتغال زایی بسیاری در این بخش شده است. هر چه قدر گردشگری ما رشد کند بازار این حوزه نیز بزرگ تر می گردد.

دکتر مونسان درباره علاقه مردم ایران به احیای هنرهای سنتی گفت: اکنون مردم کشورمان به هنرهای سنتی خود بازگشته اند به طوری که گران ترین خانه های ایرانی با صنایع دستی مانند پوشاک، ظروف آشپزخانه، زیورآلات، فرش، مبل، پرده، سفال، اجسام فلزی، قلم زنی، کارهای هنری روی چوب و مس تزئین می شوند. بخش کوچکی از این صنایع دستی نیز در نمایشگاه چین به نمایش گذاشته شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: به دنبال گسترش بازار صنایع دستی در داخل و خارج ایران هستیم. سال گذشته حدود 600میلیون دلار صادرات صنایع دستی داشتیم و هدف ما رسیدن به صادرات 2میلیارد دلاری است.

استقبال گردشگران خارجی از صنایع دستی ایران

او درباره سایر هنرهای ایران گفت: در کنار صنایع دستی فاخر که به شدت مورد استقبال گردشگران خارجی است دارای موسیقی، سازها و آوازهای ایرانی ارزشمند از اقوام مختلف هستیم به طوری که برای معرفی تمامی آن ها به شکل مداوم جشنواره های متنوعی را در سراسر کشور برگزار می کنیم. ما در جهان در حوزه موسیقی و سینما دارای رتبه و جایزه های بین المللی هستیم.

دکتر مونسان توضیح داد: در حوزه شعر شاعران بزرگ بین المللی مانند حافظ، سعدی، مولوی و در خط و خوشنویسی، نقاشی و مجسمه سازی اساتید برجسته زیادی داریم که شهره جهانی دارند و کارهای زیبایی خلق کردند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به ریشه های کهن فرهنگی و تاریخی غنی ایران گفت: جوانان علاقه زیادی به حوزه های فرهنگی دارند به طوری که تعداد زیادی از آن ها در دانشگاه ها در رشته های مختلف فرهنگی و هنری تحصیل می نمایند. در بخش صنایع دستی نیز استادکاران ما تحصیلات دانشگاهی دارند.

او درباره کشورهای عضو تمدن کهن گفت: این کشورها ظرفیت بسیار بالایی در همه بخش ها دارند زیرا آن ها تمدن جهانی را شکل دادند و از دیرباز هم مراودات فرهنگی و تجاری زیادی داشتند پس به طور یقین مشترکات فرهنگی بالایی دارند و موارد فرهنگی و گردشگری می تواند موضوعات مهمی میان این کشورها باشد و در این زمینه بازار بزرگی را تشکیل بدهند.

دکتر مونسان توضیح داد: اجلاس تمدن های کهن باید به افزایش سطح فرهنگی و گردشگری میان کشورهای عضو یاری کند. مردمان این کشورها باید شناخت خوبی از فرهنگ های یکدیگر داشته باشند البته هنوز این گونه نیست، دولت ها باید برای افزایش این شناخت یاری نمایند.

او اضافه کرد: بسیاری از کشورها برای خود تمدن ایجاد می نمایند و کشورهایی که دارای تمدن کهن هستند شاید زیاد قدر آن را ندانند. ما باید ریشه های فرهنگی خود را بیشتر به جوانان کشورهای دیگر معرفی کنیم. زمانی در کشور ما جوانان تصور می کردند نوگرایی یعنی کنار گذاشتن ریشه های فرهنگی و این نوگرایی بیشتر در فرهنگ غرب به ویژه در پوشاک و آداب ورسوم غربی نمایان بود. خوشبختانه با اقداماتی که دولت برای احیای هنرهای سنتی انجام داد متوجه شدند هنرهای سنتی بخش زیادی از زیبایی هاست.

پوشاک زنان ما در هنرهای سنتی به مراتب زیباتر از پوشاک غربی است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: پوشاک زنان ما در هنرهای سنتی به مراتب زیباتر از پوشاک غربی است یک هنر سنتی به نام سوزن دوزی داریم تنها بخش کوچکی از این هنر اگر بر روی پوشاک خانم ها نقش ببندد قیمت آن چندین برابر می گردد. اکنون ما در ایران مد را به طرف هنرهای سنتی برده ایم. به نظر من دولت ها در آموزش و معرفی این هنرها نقش مهمی دارند.

منبع: میراث آریا

به "احیای جاده ابریشم در ایران با تبدیل اقامتگاه های کهن به هتل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای جاده ابریشم در ایران با تبدیل اقامتگاه های کهن به هتل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید