آیا میدانستید؛ زبان بدنتان بیشتر از آی کیوتان کاربرد دارد؟!

زبان بدن همان زبان بی زبانی و یا ارتباطات غیرکلامی است که در صورت اطلاع پیدا کردن از معانی آن می توانید محیط پیرامونتان را فتح نمایید.

آیا میدانستید؛ زبان بدنتان بیشتر از آی کیوتان کاربرد دارد؟!

به گزارشدانستن مفاهیم مربوط به زبان بدن و معانی آن برای بسیاری از افراد آزاردهنده است چرا که به راحتی می توانند متوجه شوند که فرد مقابلشان دروغ می گوید و یا خیر، اما از طرفی دانستن این مفاهیم می تواند بسیار شیرین و هیجان انگیز باشد و این زمانی هیجان انگیزتر می شود که شما متوجه شوید زبان بدنتان از آی کیو و یا مغز و یا هوشتان بیشتر کاربرد دارد!

در همین راستا قصد دارد تا به بپردازد، پس این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

زبان بدن به انواع شکل های ارتباط غیر کلامی یا رفتاری اشاره می نماید که یک فرد به وسیله رفتار های فیزیکی خود، بدون آنکه صحبتی کند با دیگران قادر است، ارتباط برقرار نماید. این رفتار ها می تواند مربوط به وضعیت و حالات بدنی (محل قرار دریافت دستها، پاها، نحوه نشستن، ایستادن، راه رفتن، خوابیدن)، ژست ها (حالتها، اطوارها، اَداها)، حرکات و اشارات بدنی، جلوه های هیجانی صورت و حرکات چشم ها باشد.

مازیارمیر محقق زبان بدن تعریف جامعی در کتاب زبان بدن ایرانی ارائه نموده است او می گوید:

زبان بدن همان زبان بی زبانی و یا ارتباطات غیرکلامی است. به کلیه ژست ها حالت ها و رفتار های حرکتی کلی و جزئی و حتی ژست و فیگور سخن گفتن بدون کلام و صدا ارتباطات غیرکلامی و یا تن گفتار و یا زبان تن و یا زبان بدن اطلاق می شود.

اگر شما بتوانید ذهن افراد دیگر را بخوانید و آنچه را که آن ها واقعاً احتیاج دارند و می خواهند، درک کنید بی شک ارتباطات فردی و اجتماعی شما بسیار آسان و مؤثر خواهد شد، زیرا با استفاده از این دانش قادر خواهید بود در هر زمان بر طرف دیگر تأثیر بگذارید یا حداقل بتوانید درک کنید که او واقعاً دربارهٔ شما چه فکر می نماید؟ اما از نظر علمی، ما نمی توانیم ذهن دیگران را بخوانیم.

در واقع اگر کسی این طور فکر کند، ممکن است از نظر روانشناسی دچار نشانهٔ ذهن خوانی شده باشد که یکی از شایعترین نشانه های اختلال تفکر است. آنچه که ما می توانیم انجام دهیم خواندن چهره و زبان بدن (تن گفتار) دیگران است که این دانش با ذهن خوانی فرق دارد.

چرا زبان بدن شما از آی کیوی تان کاربرد بیشتری دارد؟

وقتی صحبت از موفقیت می شود، فکر می کنیم افرادی که از موهبت هوش برخوردارند با سرعت پیش می روند و ما به گرد پایشان هم نمی رسیم، اما ایمی کادی (Amy Cuddy) روان شناس اجتماعی بر این باور است که زبان بدن از آی کیو هم اهمیت بیشتری دارد.

در ادامه داستانی را برای شما توضیح می دهیم که کاربرد فراوانی در دریافت این موضوع دارد.

مغز کادی در 19 سالگی در حادثه رانندگی آسیب دید و باعث شد 30 نمره از آی کیوی او کم شود. سطح آی کیوی او قبل از تصادف نزدیک به نابغه ها بود، اما بعد از تصادف به حد متوسط نزول کرد.

به عنوان کسی که هویتش حول محور هوشش شکل گرفته بود، این نزول قابل توجهِ هوش کادی، باعث شد احساس ناتوانی و کمبود اعتماد به نفس کند. اما علی رغم آسیبی که به مغزش وارد شده بود، کم کم تحصیلات دانشگاهی را گذراند و حتی در دوره تحصیلات تکمیلی پرینستون هم پذیرفته شد.

وقتی در پرینستون مشغول تحصیل بود، آن قدر تقلا کرد تا بالاخره متوجه شود عدم اعتماد به نفس است که او را از پیشرفت باز می دارد، نه کمبود توانایی ذهنی. این امر بیشتر در مکالمات پیچیده، سخنرانی ها و سایر لحظات پرفشار و بسیار مهم خود را نشان می داد.

این کشف، باعث شد کادی که در آن زمان روان شناس هاروارد بود، پژوهش های خود را به اثر زبان بدن روی اعتماد به نفس، تأثیرگذاری و در نهایت موفقیت اختصاص دهد. بزرگ ترین یافته های او بر تأثیرات قدرتمند زبان بدن مثبت تمرکز دارند. زبان بدن مثبت شامل مواردی مانند ارتباط چشمی مناسب، مشارکت و گوش دادن فعالانه و حرکات هدفمند است که پیغام مورد نظرتان را برجسته تر می نماید.

تحقیقات نشان می دهند افرادی که زبان بدن مثبتی دارند، محبوب تر، شایسته تر، متقاعدنماینده تر و از لحاظ هیجانی باهوش تر هستند.

زبان بدن مثبت، نگرش شما را تغییر می دهد

کادی متوجه شد که تنظیم مداوم زبان بدن در جهت مثبت تر شدن، طرز نگرش را هم بهبود می بخشد، زیرا تأثیر فوق العاده ای روی هورمون ها دارد.

سطح هورمون تستوسترون را بالا می برد

وقتی به تستوسترون فکر می کنید، ذهن تان سریع به سمتِ ورزش و مسابقه می رود، اما اهمیت تستوسترون در حوزه های دیگری به جز ورزش هم مشهود است.

چه مرد باشید و چه زن، تستوسترون موجب افزایش اعتماد به نفس شما می شود و باعث می شود دیگران شما را دارای شخصیتی ارزشمند و مثبت ببینند.

تحقیقات نشان می دهند که زبان بدن مثبت سطح تستوسترون را تا 20 درصد بالاتر می برد.

کورتیزول را کاهش می دهد

کورتیزول هورمون استرسی است که مانع عملکرد مناسب شده و در بلندمدت اثرات منفی بر سلامتی می گذارد. کاهش سطح کورتیزول، استرس را به حداقل می رساند و باعث می شود واضح تر فکر کنید، به ویژه در موقعیت های سخت و چالش برانگیز. تحقیقات نشان می دهند که زبان بدن مثبت سطح کورتیزول را تا 25 درصد کاهش می دهد.

ترکیب قدرتمندی می سازد

در عین حالی که کاهشِ کورتیزول یا افزایشِ تستوسترون به خودیِ خود عالی هستند، اما هر دو با هم ترکیب فوق العاده ای را می سازند که معمولا در کسانی دیده می شود که صاحب قدرت هستند. این ترکیب، اعتمادبه نفس و وضوحی ذهنی می سازد که برای برخورد با ضرب الاجل ها، تصمیم های سخت و حجم زیاد کار، بسیار ایدئال است. کسانی که به طور طبیعی تستوسترون بالا و کورتیزول پایینی دارند، معروف به پیشرفت تحت فشار هستند. البته شما می توانید از زبان بدن مثبت برای حرکت در این مسیر بهره ببرید، حتی اگر به طور طبیعی این اتفاق نیفتد.

شما را محبوب تر می نماید

در مطالعه ای از دانشگاه تافتس، افراد تحت آزمایش کلیپ های بدون صدایی از پزشکانی که در حال رسیدگی به بیماران شان بودند، تماشا کردند. این افراد فقط با تماشای زبان بدنِ پزشکان توانستند حدس بزنند که بیماران از کدام پزشک شکایت می کردند. زبان بدن عامل بسیار مهمی در چگونگی درک به وجود آمده از شماست و می تواند مهم تر از لحن صدا یا حتی آن چیزی باشد که بر زبان می آورید. یادگیریِ استفاده از زبان بدن مثبت محبوبیت شما را افزایش می دهد و باعث می شود دیگران بیشتر از همیشه شما را دوست داشته باشند و به شما اعتماد نمایند.

شایستگی را منتقل می نماید

در مطالعه ای که در دانشگاه پرینستون انجام شد، محققان متوجه شدند که کلیپی یک ثانیه ای از نامزد های سناتوری یا فرمانداری، کافی بود تا افراد بتوانند به درستی پیش بینی نمایند کدام نامزد انتخاب می شود. اگرچه شاید این امر اعتماد شما را به فرآیند رای گیری افزایش ندهد، نشان می دهد که درکِ شایستگی پایه های محکمی در زبان بدن دارد.

ابزار قدرتمندی در مذاکره (حتی به طور مجازی) است

جای تردید نیست که زبان بدن نقش مهمی در توانایی شما برای متقاعد کردن دیگران نسبت به شیوه تفکرتان دارد.

محققانی که در زمینه ارتباطات مجازی تحقیق می نمایند، متوجه شده اند که زبان بدن در جلسات ویدئویی نقش مهمی در نتیجه مذاکرات ایفا می نماید.

هوش هیجانی شما را بهبود می بخشد

توانایی شما در انتقال مؤثر هیجانات و ایده هایتان برای هوش هیجانی بسیار مهم است. کسانی که زبان بدن شان منفی است، تأثیری مخرب و مسری روی اطرافیان خود دارند. کوشش در جهت بهبود زبان بدن، تأثیر بسیاری روی افزایش هوش هیجانی شما دارد.

جمع بندی

ما اغلب زبان بدن را نتیجه طرز نگرش و احساس خود می دانیم. این درست است، اما روان شناسان ثابت نموده اند که بر عکسِ این هم درست است؛ تغییر زبان بدن می تواند طرز نگرش را تغییر دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آیا میدانستید؛ زبان بدنتان بیشتر از آی کیوتان کاربرد دارد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا میدانستید؛ زبان بدنتان بیشتر از آی کیوتان کاربرد دارد؟!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید