سال 97برای فوتبال بانوان متفاوت بود، می توانیم جزو بهترین ها باشیم

به گزارش خبرنگاران، تیم ملی فوتبال بانوان ایران در مرحله دوم رقابت های انتخابی المپیک 2020 از 14 فروردین ماه به مصاف رقبا خواهد رفت تا برای صعود تلاش کند. زهرا قنبری بازیکن تیم شهرداری بم که نیم فصل خوبی در تیمش دارد در اردوهای ملی حضور دارد تا به همراه سایر ملی پوشان برای صعود به مرحله سوم انتخابی المپیک تلاش کنند.

سال 97برای فوتبال بانوان متفاوت بود، می توانیم جزو بهترین ها باشیم

مشروح گفتگو زهرا قنبری در آستانه سال جدید به شرح زیر است:

* تأثیر خوبی در تیم باشگاهی و ملی داشته ام

خدا را شکر در نیم فصل نخست مسابقات لیگ برتر تیم شهرداری بم وضعیت خوبی داشت و پیروز شدیم با همدلی بازیکنان نیم فصل نخست را با قهرمانی پشت سر بگذاریم. امیدواریم همین روند ادامه دار باشد و در پایان رقابت های لیگ بتوانیم قهرمانی را دوباره برای این تیم کسب کنیم. تا به اینجا از عملکرد خودم راضی هستم و تأثیر خوبی برای تیم ملی و تیم باشگاهی ام داشتم.

* سال 97 سال متفاوتی برای فوتبال زنان ایران بود

عملکرد تیم ملی در سال 97 متفاوت تر از گذشته بود چرا که استارت اردوهای ملی از فروردین ماه زده و به صورت منظم برگزار گشت. سال 97 سال متفاوتی برای فوتبال زنان ایران بود چرا که تغییر و تحولات بسکمک به همراه داشت. تیم ملی پیروز شد از مرحله نخست رقابت های انتخابی المپیک 2020 صعود کند و راهی دور دوم شود. همین رشد و پیش باعث فشردگی رقابت ها در مسابقات لیگ نیز شد. در کل سال 97 سال خوبی برای تیم ملی بود. امیدوارم در سال جدید نیز این روند رو به رشد ادامه دار باشد و بتوانیم به اهدافمان برسیم و جزو تیم های خوب آسیا قرار گیریم.

* وضعیت قراردادها افتضاح است

وضعیت قراردادها افتضاح است. امیدوارم اسپانسرهای خوبی جذب فوتبال بانوان شود تا رقم قراردادها کمی بهتر شود. این کمبودها باعث دلسردی بازیکنان می شود. بازیکن نیز هزینه های شخصی دارد و باید از یک راهی مخارج خود را تأمین کند. اگر می خواهیم فوتبال زنان حرفه ای باشد باید به مسائل اقتصادی نیز توجه کنیم. نیاز به جذب اسپانسر داریم تا بازیکنان زندگی و فوتبال خود را حرفه ای تر دنبال کنند. وضعیت قراردادهای ما با مردان اصلاً قابل مقایسه نیست و همین معضل باعث دلسردی می شود.

* مردم نمی دانستند که زنان فوتبال هم بازی می کنند

نگاه مردم در حال حاضر با توجه به قهرمانی تیم ملی فوتسال زنان در آسیا بسیار تغییر کرده است. تا دو سال گذشته شاید کسی نمی دانست که فوتبال وجود دارد اما در حال حاضر 80 درصد مردم از فوتبال بانوان آگاهی دارند. تیم ملی می تواند جزو بهترین های آسیا باشد به شرط اینکه توجه بیشتری به آن شود. در گذشته مردم نمی دانستند که زنان هم می توانند فوتبال بازی کنند. اگر رسانه حمایت بیشتری از فوتبال بانوان داشته باشد قطعاً مردم می توانند صحنه های جذابی از بازی دختران تماشا کنند و ببینند که هیچ تفاوتی وجود ندارد. اگر فوتبال زنان شناخته شود استعدادها نیز شناسایی خواهند شد و همین کمک خواهد کرد تا اسپانسرها جذب و نگاه مردم به فوتبال بانوان حرفه ای شود. امیدوارم یک روز این اتفاق رخ دهد.

* نگاه تبعیضی آزار دهنده است

تبعیضی که بین زنان و مردان وجود دارد باعث اذیت و ناراحتی ام می شود. به هر حال فوتبال مردان از نظر کیفی بالاتر از زنان است اما فاصله آن خیلی نیست. به همین دلیل تفاوت و تبعیضی که بین زنان و مردان اعمال می کنند آزاردهنده است. بهترین بازیکن فوتبالیست زن ایران 60 میلیون دریافتی دارد در حالی که بازیکنان مرد قراردادهای میلیاردی می بینند و بازیکنی که تمام فصل روی نیمکت قرار می گیرد 400 میلیون تومان قرارداد می بندد. واقعاً این نگاه های تبعیض آمیز اذیت کننده است. امیدوارم روزی فرا برسد که این شرایط به حداقل برسد و تبعیض کمتر باشد.

* نظرت راجع به مریم آزمون: مریم آزمون سرمربی تیم ملی زحمات بسکمک می کشد و تمام تلاشش این است تا نتایج خوبی در مسابقات انتخابی المپیک و آسیایی کسب کنیم. هدف او کمک به تیم ملی فوتبال بانوان است. هر چه در توان دارد برای تیم ملی می گذارد. تمام سعی خود را می کند تا به چیزی که حقمان است برسیم.

* تلخ ترین خاطره ورزشی: آسیبی که در سال 88 دیدم منجر شد تا به مدت یکسال از فوتبال دور باشم. این دوری برایم بسیار سخت بود و یکی از تلخ ترین خاطرات ورزشی ام است.

* شیرین ترین خاطره ورزشی: سال 94 عنوان بهترین بازیکن فوتبال زنان ایران را کسب کردم و از اینکه پاسخ تمام زحمات خود و خانواده ام را دیدم شاد شدم. با این عنوان تمام سختی هایی که کشیده بودم را فراموش کردم و این شیرین ترین خاطره ورزشی ام است.

* در ناامیدی با چه چیزی آرام می شوی: در زمان ناامیدی به خودم انرژی می دهم و سعی و تلاشم را مضاعف می کنم تا هر آنچه را که باعث ناراحتی ام شده را کنار بزنم. افکار منفی را از ذهنم بیرون می کنم و نمی گذارم اسیر آنها شوم. برای بدست آوردن چیزی که می خواهم تلاش می کنم.

* اگر بازگشت به عقب داشته باشید باز هم فوتبال را انتخاب می کنید: از کودکی عاشق فوتبال بازی کردن بودم. در کوچه و خیابان فوتبال بازی می کردم. به این رشته علاقه شدیدی دارم. هر بار که به عقب بازگردم قطعاً حرفه ای تر این رشته را دنبال خواهم کرد و از اینکه فوتبالیست شده ام ناراحت نیستم.

* دوست داشتید پسر باشید: هر بار که مسابقات مردان را تماشا می کنم از حضور تعداد زیادی تماشاگران به این فکر می روم که ای کاش من هم پسر بودم تا به همین اندازه مورد حمایت قرار می گرفتیم و دیده می شدیم.

* نظرت درباره ورزشگاه آزادی: تیم ملی زنان نیز می تواند در ورزشگاه آزادی فوتبال بازی کند و بانوان نیز به تماشای آن بنشیند. این به رشد فوتبال کمک می کند و فرهنگ سازی نیز خواهد شد. قطعاً اگر بازی های ما را از نزدیک تماشا کنند بسیار تأثیرگذار تر است. امیدوارم این فرهنگ سازی صورت گیرد و روزی در ورزشگاه آزادی حاضر شویم.

*الگوی ورزشی دارید: کریستیانو رونالدو، علی کریمی و علی دایی الگوهای ورزشی ام هستند.

* طرفدار استقلال یا پرسپولیس هستید: طرفدار تیم ملی فوتبال بانوان هستند. استقلال و پرسپولیس برایم فرقی ندارم و عرق خاصی نسبت به هیچکدام ندارم.

* اهدافت در سال 98 چیست: یکی از اهدافم در سال 98 این است که تا از دور دوم رقابت های انتخابی المپیک صعود و راهی مرحله نهایی شویم. اگر این اتفاق رخ دهد تغییری اساسی در فوتبال زنان بوجود می آید. در حال حاضر شرایط برای تیم ملی بسیار بهتر از گذشته است. این تحولات به تیم ملی و مسابقات لیگ کمک می کند.

* نظرت درباره مسائل اقتصادی کشور: امیدوارم مسائل اقتصادی هر چه سریع تر برطرف شود چرا که گریبانگیر همه شده است. ما ورزشکاران نیز جزئی از مردم هستیم و شرایط برای ماهم سخت است. زندگی کردن با این شرایط سخت شده. امیدوارم مسئولان فکری برای این وضعیت کنند.

* صحبت پایانی: سال جدید بازی های مهم انتخابی المپیک را در پیش داریم. سال نو در کنار خانواده هایمان نیستیم و در اردوهای تیم ملی حضور داریم. تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا راهی مرحله نهایی رقابت ها شویم که اگر این اتفاق رخ دهد برای نخستین بار است. تمام تلاش خود را می کنیم تا باعث افتخار آفرینی شویم. از خانواده ام بویژه پدر و مادرم که همیشه مرا حمایت کرده اند تشکر می کنم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سال 97برای فوتبال بانوان متفاوت بود، می توانیم جزو بهترین ها باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال 97برای فوتبال بانوان متفاوت بود، می توانیم جزو بهترین ها باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید