آمریکا به ترکیه درباره حفاری در شرق مدیترانه هشدار داد

به گزارش وبلاگ رضا به نقل از آناتولی، وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای از ترکیه خواست تا نسبت به تصمیم خود مبنی بر حفاری در آب های فراساحلی قبرس، تجدیدنظر کند.

آمریکا به ترکیه درباره حفاری در شرق مدیترانه هشدار داد

به همین دلیل، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: واشنگتن به شدت از قصد ترکیه مبنی بر شروع عملیات حفاری در منطقه مالی ویژه ای که ادعای حاکمیت آن با جمهوری قبرس است؛ ابراز نگرانی می نماید.

این بیانیه می افزاید: چنین اقدامی (از سوی ترکیه) به شدت تحریک آمیز است و خطر تشدید تنش های منطقه ای را افزایش می دهد. از مقامات ترکیه می خواهیم این عملیات را متوقف نموده و طرفین مناقشه را نیز به خویشتنداری دعوت می کنیم.

لازم به ذکر است قبرس از زمان کودتای 1974 به 2 بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم شده است.

ترکیه بارها از بخش یونانی نشین به دلیل حفاری در شرق مدیترانه انتقاد نموده و می گوید آنکارا نیز از چنین حقی برخوردار است.

روز گذشته نیز خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه درباره تحولات اخیر در مدیترانه شرقی گفت: برای حفظ حقوق بین المللی خود در منطقه مدیترانه شرقی و دریای اژه و در راستای دفاع از حقوق مردم جمهوری ترک قبرس شمالی کوشش می کنیم؛ اما هیچ سخن زوری را نمی پذیریم.

وزیر دفاع ترکیه در ادامه گفت: منابع انرژی دریای اژه و مدیترانه باید پلی برای برقراری صلح، مذاکره و توسعه مشترک باشد. داشتن آینده ای مملو از صلح مشروط به مشخص حدود اختیارات دریایی با توافق تمام کشورهای ساحلی است.

وی در این باره ادامه داد: از دیدگاه ترکیه، تمام مسائل در چارچوب حقوق بین الملل، حسن همجواری، حسن نیت و احترام متقابل، مذاکره و راه مسالمت آمیز قابل حل است. ما در چارچوب اصول اقدام نموده و این توقع را از مخاطبان نیز داریم. ترکیه چشم به خاک هیچ کشوری ندوخته است. ضروری است از اقداماتی که به امنیت متقابل، صلح و ثبات منطقه آسیب وارد می نماید، اجتناب گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آمریکا به ترکیه درباره حفاری در شرق مدیترانه هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا به ترکیه درباره حفاری در شرق مدیترانه هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید